Światowy Dzień Ergonomii. Jak ergonomia wpływa na rentowność firmy?
ergonomia w pracy, ergonomiczne spinanie palet, spinanie palet, ergopack

12 listopada obchodzimy Światowy Dzień Ergonomii. Został on wpisany do kalendarza w 2005 roku i ma przypominać o ważnych zasadach obowiązujących w miejscu pracy. To właśnie te zasady wpływają na bezpieczeństwo i wydajność pracowników. Głównym zadaniem ergonomii jest ułatwienie ludziom życia. Aby wszystko, co nas otacza i czego używamy na co dzień, było wygodne i łatwe w obsłudze.

Celem ergonomii jest zapobieganie urazom układu mięśniowo-szkieletowego, których główną przyczyną jest wykonywanie powtarzalnych czynności. W ergonomii chodzi o to, by nie zastanawiać się nad tym, czego używamy. Gdy produkt lub miejsce pracy jest ergonomiczne, nie zauważamy tego. Ale gdy coś nie jest ergonomiczne, natychmiast to odczujemy w postaci dyskomfortu, zniechęcenia do pracy lub bólu.

Urazy spowodowane niewłaściwą ergonomią

Uraz spowodowany niewłaściwą ergonomią jest zwykle wynikiem niewłaściwej, uciążliwej lub powtarzalnej pozycji lub postawy. Albo wszystkich tych trzech czynników równocześnie. Ryzyko wzrasta wraz z dużą częstotliwością przyjmowania danej pozycji lub długim, statycznym okresem pozostawania w niej.

Profesjonalnym terminem określającym urazy ergonomiczne są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Takie urazy są spowodowane czynnikami pracy, na które pracownik jest narażony np. spinanie palet, zaklejanie opakowań czy przenoszenie ciężarów.

Niestety, niewłaściwa postawa w pracy lub nadmierne wystawianie się na szkodliwe czynniki może mieć wpływ na każdy narząd i tkankę w organizmie. Może to dotyczyć naszych mięśni, ścięgien, stawów, kości, naczyń krwionośnych, a nawet całych układów ciała. Przykłady typowych urazów związanych z ergonomią to zespół cieśni nadgarstka, urazy stożka rotatorów czy urazy pleców.

Rozwiązania ergonomiczne, a rentowność

Kiedy wprowadzaliśmy do oferty BOSKY rozwiązania ergonomiczne często nasi klienci decyzję inwestycyjną uzależniali od rentowności. Ta z kolei uzależniona była od tego, czy urządzenie zastąpi pracownika lub zredukuje jego czas pracy. Wówczas zresztą dużo tańszej niż dzisiaj. Po 10 latach sytuacja jest kompletnie inna:

Nasi klienci w dużej części poszukują rozwiązań ergonomicznych w celu ochrony zdrowia pracowników. Pomimo tego już w ciągu kilku miesięcy, okazuje się, że ergonomiczne rozwiązania z naszej oferty nie tylko w znaczny sposób chronią zdrowie, ale bardzo wyraźnie wpływają na efektywność pracy.

Jak ergonomia wpływa na rentowność firmy?

  • Pracownik wykonując nawet nie bardzo ciężką pracę fizyczną przez 8 godzin jednak męczy się coraz bardziej a maszyny wspomagające sprawiają, że minimalizujemy ten efekt
  • Ergonomiczne maszyny poprawiają samopoczucie i motywację pracowników
  • Pracownik wspomagany przez urządzenia ergonomiczne pracuje szybciej nie odczuwając tempa negatywnie
  • Pracownicy czując, ze firma dba o ich zdrowie są bardziej lojalni i dbają o miejsce pracy w większym stopniu
  • Mniej zwolnień lekarskich, lepsze zdrowie.

Czy opłaca się wdrażać ergonomię w miejscu pracy?

Na zadane pytanie odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca! Korzyści są oczywiste – lepsze samopoczucie pracowników, mniejsze wydatki na leczenie lub rehabilitację, a w konsekwencji większa satysfakcja i wydajność w pracy. Dla pracodawcy są to wymierne, policzalne korzyści i oszczędności wynikające ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Takie działania się wszystkim opłacają!

Światowy Dzień Ergonomii nie zdarza się raz w roku. Ergonomia jest z nami, wokół nas i dla nas każdego dnia i o każdej porze. Chętnie pomożemy Ci połączyć ergonomię z wydajnością w Twoim miejscu pracy.

Czytaj również

Skontaktuj się z nami, odpowiemy
na wszystkie indywidualne pytania!