ZeroTape – ergonomiczny i bezpieczny dyspenser do taśmy

Jaki wpływ na mięśnie ramion, barków i przedramion ma ergonomiczny dyspenser do taśmy ZeroTape?

dyspenser do taśmy, dyspenser tasmy, ZeroTape, zerotape, dozownik do tasmy, aplikator do tasmy, aplikator do taśmy, dyspenser raja, raja, ergonomiczny dyspenser,

ZeroTape - ergonomiczny i bezpieczny dyspenser do taśmy

dyspenser do taśmy
Odtwórz film na temat dyspenser do taśmy

ZeroTape – całkowicie nowy system dyspenserów rewolucjonizuje świat pakowania. Opracowany przez zespół inżynierów, każdy aspekt procesu pakowania został przeanalizowany, aby sprawdzić, w jaki sposób można go jeszcze ulepszyć.

Dzięki ergonomicznej konstrukcji, zaawansowanej funkcjonalności, łatwości użytkowania i korzyściom w zakresie wydajności, ZeroTape® jest wyjątkowym nowym produktem, który zachwyci każdy dział pakowania!

Dzięki ZeroTape minęły już czasy obolałych nadgarstków. W tym artykule pokażemy dlaczego ZeroTape to najbezpieczniejszy, ergonomiczny dyspenser do taśmy pakowej.

Ergonomiczne działanie ZeroTape zostało udowodnione naukowo

Dzięki nowemu systemowi pakowania taśmą ZeroTape siedem ważnych grup mięśni w dłoniach, ramionach i barkach jest używanych w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku tradycyjnych dyspenserów taśmy.

  • Praca z ZeroTape zmniejsza aktywność mięśni nawet o 25%.
  • Badania  te zostały opracowane przez Wydział Ergonomii Uniwersytetu w Siegen.

ZeroTape vs. standardowy dyspenser do taśmy

Ocena porównawcza ergonomii różnych dyspenserów do taśm pakowych

Wydział Nauki o Pracy i Ergonomii na Uniwersytecie w Siegen otrzymał zlecenie badania, jako zewnętrzny i niezależny ośrodek badawczy w celu zbadania urządzenia do taśm pakowych ZeroTape. Badanie przeprowadzono pod kątem jego ergonomii w porównaniu z konwencjonalnymi modelami.

W trakcie tego badania przeprowadzono kilkugodzinne badania  z udziałem 15 osób. Wszystko to w celu przeanalizowania ergonomicznej jakości dyspensera taśmy. Główny nacisk położono na aspekt obsługi sprzętu oraz obciążenie mięśni układu dłoń-ramię- bark lub mięśni, na które wpływają dyspensery taśmy.

Podczas badania użyto trzech dyspenserów taśmy pakowej:

  1. ZeroTape – dyspenser taśmy pakowej z nożem zabezpieczającym
  2. Standardowy dyspenser taśmy pakowej
  3. Standardowy dyspenser taśmy pakowej z „tępym” nożem 
 

Aby móc określić wielkości różnych napięć mięśni podczas korzystania z różnych dyspenserów, za pomocą wielu metod przeprowadzono ciągłe pomiary elektromiograficzne. Jak pokazano na rysunku 1, podczas prób roboczych rejestrowano napięcia elektryczne mięśni uczestników testu (patrz rys. 2) za pomocą przewodów dwubiegunowych (tj. za pomocą dwóch podłączonych elektrod).

Rysunek 1:

System pomiarowy do rejestracji aktywności elektromiograficznej wraz z jednostką nadawczo-odbiorczą, elektrodami powierzchniowymi i kablami sygnałowymi z jednostką przedwzmacniacza (po lewej) oraz zrzut ekranu wyświetlacza oprogramowania.

Rysunek 2:

Rejestracja aktywności mięśni za pomocą elektrod powierzchniowych umieszczonych na prawym układzie ramię-przedramię-ramię.

Wyniki badania przedstawiono na rysunku 3. Napięcie mięśni podczas używania ZeroTape zostało ustawione jako punkt odniesienia, a dodatkowa lub zmniejszona aktywność innych dyspenserów została odpowiednio obliczona.

Rysunek 3:

Dodatkowe lub zmniejszone napięcie mięśni w % podczas korzystania ze standardowego dyspensera z nożem i bez noża w porównaniu z dyspenserem ZeroTape (średnia wartość obliczona dla 15 badanych).

Wyniki badań

Na podstawie wyników badania można zauważyć, że dyspenser ZeroTape jest wartościowym rozwiązaniem ergonomicznym. Na przykład użycie standardowego dyspensera prowadzi do znacznie większego obciążenia w 5 z 8 analizowanych mięśni.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku wymagających dużego wysiłku procesów dociskania i odczepiania nadgarstka (patrz poniżej). W porównaniu do standardowego dyspensera, napięcie mięśni zginacza promieniowego nadgarstka (około -15%) i zginacza łokciowego nadgarstka (około -30%) jest w ten sposób zminimalizowane.

Odchylenia nadgarstka podczas dociskania i po odczepieniu przy zastosowaniu standardowego dyspensera i ZeroTape

Największe różnice w napięciu mięśni – ponownie w porównaniu ze standardowym dyspenserem – można osiągnąć w zginaczu palców (-35%) w porównaniu ze standardowym dyspenserem, co wynika z trzymania dyspensera ZeroTape w korzystnym połączeniu między uchwytem a dłonią (patrz rys). To właśnie tutaj ergonomiczna konstrukcja wykazuje swoje największe zalety w porównaniu z klasyczną konstrukcją.

Rysunek: Czerwone strzałki wskazują odpowiednie kierunki siły.

Zmniejszone odchylenie nadgarstka, w połączeniu ze znacznie mniejszą siłą chwytu, przynosi dodatkowe korzyści. W związku z tym zmniejszają się możliwe uszkodzenia nadgarstka (niewydolność ścięgien), a także występowanie dyskomfortu (zapalenie nadkłykcia kości ramiennej – tzw. zespół tenisisty i zespół uciskowy).

ZeroTape odciąża również mięśnie ramion, zwłaszcza mięsień naramienny (deltoideus pars spinalis) (-25%).

Widoczne są również konsekwencje użycia wadliwego noża (patrz rys. 3). W wyniku trudnego procesu odczepiania ogromnie wzrasta napięcie mięśni nadgarstka (częściowo > 60%) i mięśnia trójgłowego ramienia.

Dlatego w praktyce preferowane są dyspensery z wysuwanymi nożami bezpieczeństwa (takie jak w ZeroTape).

Nagrody dla ZeroTape

Nagroda ECN w dziedzinie ergonomii

Dyspensery ZeroTape First zostały wyróżnione nagrodą Ergonomics Prize za wybitny rozwój produktu w dziedzinie narzędzi ręcznych. Wyjątkowa ergonomia naszego systemu taśmowego została dodatkowo podkreślona w przemówieniu wygłoszonym przez dr inż. Mario Penzkofera podczas Dni Ergonomii nad Jeziorem Bodeńskim.

Nagroda za innowacyjność w dziedzinie ergonomii 2023

Za opracowanie ergonomicznego systemu taśm ZeroTape firma Enviro Group GmbH otrzymała nagrodę Innovation Award for Ergonomics 2023. Nagroda jest przyznawana przez Instytut Zdrowia i Ergonomii (IGR) w celu uhonorowania szczególnych osiągnięć w dziedzinie ergonomii. Dzięki tej nagrodzie instytut wspiera wszelkie wysiłki na rzecz większej ergonomii w życiu codziennym

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, dzięki zastosowaniu ZeroTape napięcie mięśni barku i dolnej części ramienia zmniejsza się średnio o prawie 25%. Ponieważ w wielu działach logistyki systemy taśm pakowych są również często używane w sposób ciągły, stanowi to ogromną pomoc.

Standardowe dyspensery używane są często zbyt długo, nawet wtedy, gdy nóż jest już tępy, ponieważ wymiana samego noża jest niemożliwa (trzeba wymienić cały dyspenser. Tylko w przypadku ZeroTape można wymienić sam nożyk (szybka wymiana bez narzędzi), co nie tylko przynosi oszczędności, ale również pozwala na bardziej ergonomiczną pracę.

Ponadto dzięki swobodnej i naturalnej pracy, można ograniczyć występowanie dyskomfortu mięśni i stawów, zwłaszcza podczas wymagających procedur dociskania i odczepiania produktu.

Na podstawie tych ustaleń, dyspensery do taśmy pakowej ZeroTape polecamy z ergonomicznego punktu widzenia.

Czytaj również

Skontaktuj się z nami, odpowiemy
na wszystkie indywidualne pytania!